Altınların Ağırlıkları Kaç Gramdır?

Altın alış satışı ile alakalı insanların çok fazla merak ettikleri konulardan birisi de altınların kaç gram olduğudur. Altınlar alınıp satılıyor fakat hangisinin terazide kaç gram geldiğini merak edenler için aydınlatıcı nitelikte konudur. Merak edilmesinin en büyük sebeplerinden biri fiyat hesaplama ile alakalı olmasıdır. Darphane altınları arasındaki en hafif altın çeyrek altın olurken en ağır olanı ise Beşi bir yerde olarak tabir edilen beşli altındır. Külçe altınları bu konu dahilinde tutmazsak daha ağır darphane altını bulunmamaktadır.
Çeyrek Altın Kaç Gram: 1.75 Gram
Yarım Altın Kaç Gram: 3.50 Gram
Tam Altın Kaç Gram: 7.01 Gram
Cumhuriyet Altını Kaç Gram: 7.21 Gram
İkibuçuk Altın Kaç Gram: 17.50 Gram
Beşi Bir Yerde Altın Kaç Gram: 36.05 Gram

Altınların ağırlıkları baz alındığında bir çok kişinin yanlış bildiği bir bilgi bulunmaktadır. Çeyrek, yarım ve tam altında yer alan kulplar altın olarak bilinmektedir fakat bu yanlış bir bilgidir. Altınların üzerinde yer alan kulplar altın değildir ve değersiz metaldir. Belirtilen gramlar, altınların kulpsuz saf altın halinde teraziye atıldıkları halleridir.

Belirtilen altınlar hakkında boyut ve ölçü anlamında tam bilgisi olmayanlar için kısa bir bilgilendirme yapacak olursak çeyrek altın en küçük altındır. Yarım altın ise 2 adet çeyrek altından oluşur. Tam altın ise 4 çeyrek altını kapsamaktadır. Beşi bir yerde altın ise 20 adet çeyrek altını, bir başka deyişle 5 adet tam altını kapsamaktadır. Cumhuriyet altını ise kulpsuz, para şeklinde ve daha kalın yapıdadır.

Darphane altını dışında kalan bazı altın türlerinin ağırlıkları da bazı kesim tarafından merak edilmektedir. Reşat altın kaç gram veya hamit altın kaç gram merak edenler için de ağırlık bilgisi verecek olursak eski dönemlere ait olan bu altınlar 7.20 gram gelmektedir.